İMKB Gong Töreni

28 Haziran’da sermayesinin yüzde 12.3’ünü halka arz eden ve İMKB’de işlem gören ilk güvenlik şirketi unvanlı Akdeniz Güvenlik A.Ş’nin gong töreni yapıldı. Akdeniz Girişim Holding’in bir iştiracı olan Akdeniz A.Ş’nin hisseleri halka arzın ilk gününde yeterli talep toplamıştı. Şirketin hisseleri 3 Temmuz 2012’de İMKB’de yapılan gong töreniyle işlem görmeye başladı.

Akdeniz Girişim Holding’in iştiraki olan Akdeniz Güvenlik A.Ş., sermayesinin yüzde 12.3’ünü halka arz etti. İMKB’ye kote olan ilk güvenlik şirketi olan Akdeniz Güvenlik, şirket sermayesini 11 milyon  TL’den, 12.2 milyon TL’ye çıkarırken, mevcut ortaklardan Necmeddin ŞİMŞEK’in sahip olduğu 300.000 TL nominal değerli paylar da satışa çıkarılmıştı.

Toplamda 1.500.000 TL nominal değerli payların satış fiyatı 10,90 TL olarak belirlenmişti. İMKB Birincil Piyasada “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” suretiyle gerçekleştirilen halka arz işleminde, halka arzın ilk günü (28.06.2012) gelen talep seviyesinin yeterli görülmesi nedeniyle, izahnamede de belirtildiği üzere talep toplama süresinin sonu beklenmeden birinci gün (28.06.2012) birincil piyasa işlemi sonlandırılarak, dağıtım gerçekleştirildi. Halka arz işlemi için 28-29 Haziran 2012 tarihleri belirlenmişti.

Sermaye artırımı yoluyla halka arz edilen 12.2 milyon nominal değerli paylar 3 Temmuz 2012’de İMKB’de saat 09.00’da düzenlenen gong töreni ile işlem görmeye başladı. Törende Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek, Akdeniz Güvenlik A.Ş Genel Müdürü Sadi Taylan, İMKB Başkan Yardımcısı Aydın Seyman ve çok sayıda misafir hazır bulundu hazır bulundu.

Borsa’daki ilk güvenlik!

Akdeniz Güvenlik’in borsada işlem gören ilk güvenlik ve hizmet şirketi olmasından ve yatırımcıların gösterdiği yoğun ilgiden dolayı mutlu olduklarını belirten Akdeniz Girişim Holding A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek halka arzdan elde ettikleri geliri büyüme finansmanı ve yeni projelerde kullanıp yurtiçi ve yurtdışındaki güçlerini arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 Savunma yan sanayide büyüyeceğiz, bölgesel oyuncu olacağız

Akdeniz Güvenlik’i 5 yıl içinde yurtiçi fiziki güvenlik hizmetinden daha geniş bir yelpazeye taşıyıp bölgesel oyuncu yapmayı amaçladıklarını söyleyen Şimşek, “Fiziki güvenlik sistemlerini yangın ve hırsızlık alarm sistemleri, kameralı izleme merkezleri, araç zırhlamaları gibi savunma yan sanayi ile destekleyerek büyümek istiyoruz. Sektörümüzde Türkiye’de gösterdiğimiz istikrarlı büyümeyi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya da taşıyarak bölgesel oyuncu olacağız” dedi.

Kamu ve özel sektörde güvenlik hizmeti veren Akdeniz Güvenlik A.Ş.’nin 2011 yılında cirosu 117 milyon TL oldu. 2012 yılı itibariyle 180 milyon TL sözleşmeye bağlı iş alan Akdeniz Güvenlik 2017 yılı sonunda ise 400 milyon TL ciroya ulaşmayı amaçlıyor.  Şirket, teknoloji ağırlıklı faaliyet alanlarıyla birlikte 2012 yılında yüzde 13 olan karlılık oranını 2017 yılında yüzde 17 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.