Duyurular
 
Akdeniz Güvenlik halka açılıyor,Borsa’ya ilk güvenlik şirketi geliyor.

26.06.2012
AGH
NS
Akdeniz Girişim Holding’in iştiraki olan Akdeniz Güvenlik A.Ş., sermayesinin yüzde 12.3’ünü halka arz ediyor.  Akdeniz Güvenlik’in halka arzıyla beraber ilk kez bir güvenlik şirketi İMKB’ye giriyor. Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan Akdeniz Girişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek, “Kazanan büyüyen ve paylaşan bir şirketiz. Elde edilecek geliri yatırım finansmanımızda kullanacağız”dedi.

 

 Akdeniz Girişim Holding’in iştiraki olan Akdeniz Güvenlik A.Ş., sermayesinin yüzde 12.3’ünü halka arz ediyor.  İMKB’ye kote olan ilk güvenlik şirketi Akdeniz Güvenlik, şirket sermayesini 11 milyon  TL’den, 12.2 milyon TL’ye çıkarırken, artırılan 1.2 milyon TL’lik kısım ortakların rüçhan hakkı kısıtlanarak 10.9 TL’den halka arz ediliyor. Şirket, halka arzdan elde edeceği 13.080.000 TL geliri ana faaliyet konularında, büyüme finansmanında ve yeni projelerinde kullanacak. Halka arz, İMKB birincil piyasada sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle 28-29  Haziran  2012 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

 

“Bölgesel oyuncu olacağız”

Halka arz basın toplantısında konuşan Akdeniz Girişim Holding A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Şimşek “Grubumuzun amiral gemisi olan Akdeniz Güvenlik’in borsada işlem görecek ilk güvenlik ve hizmet şirketi olmasının gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de fiziki güvenlik alanında yapmış olduğumuz başarılı çalışmaları, elektronik güvenlik hizmetleriyle desteklemek yönünde bir karar aldık. Fiziki güvenlik sistemlerini yangın ve hırsızlık alarm sistemleri, kameralı izleme merkezleri, araç zırhlamaları gibi savunma yan sanayi ile destekleyerek büyümek istiyoruz” dedi. Halka arzdan elde edecekleri geliri, büyüme finansmanı ve yeni projelerde kullanıp yurtiçi ve yurtdışındaki güçlerini arttırmakta kullanacaklarını dile getiren Şimşek, “Hedefimiz, Akdeniz Güvenlik’i 5 yıl içinde yurtiçi fiziki güvenlik hizmetinden daha geniş bir yelpazeye taşıyıp bölgesel oyuncu yapmak. Bu doğrultuda ilk  yatırımımızı da 2011 yılı itibariyle Irak’ta yaptık. Bağdat'ta 128 özel güvenlik personeli ile faaliyet göstermeye başladık.  Yurtdışındaki faaliyet alanlarımız yakın zamanda Mısır ,Suudi Arabistan ve Libya gibi Ortadoğu ülkeleri ile Kuzey Afrika’yı da kapsayacak biçimde planlanmaktadır. 2012 yılında gerçekleşecek anlaşmaların alt yapıları oluşturulmuştur. Sektörümüzde Türkiye’de gösterdiğimiz istikrarlı büyümeyi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya da taşıyarak bölgesel oyuncu olacağız.”diye konuştu.  

 

Savunma sanayine hazırlık!

Savunma yan sanayi konusundaki fizibilite çalışmalarına başladıklarını dile getiren Necmeddin Şimşek, “2012 yılı hazırlık, altyapı ve stratejik ortaklık çalışmaları ile geçirilecektir. Gerek Türkiye, gerek yurtdışı açılım yapılan ülkelerde bu sektörde önemli projelerin hayata geçirilmesinı planlıyoruz. Araç zırhlanması, çelik yelek, mühimmat, güvenlik gereçleri üretim ithalat ve ihracatı önceliklerimiz arasında olacaktır” dedi.

 

Sektörde 11 yıldır faaliyet gösteren ve hızlı bir büyüme kaydeden Akdeniz Güvenlik’in Türkiye’nin 50 ilinde faaliyet gösterdiğini dile getiren Akdeniz Güvenlik A.Ş. Genel Müdürü Sadi Taylan, 2011 itibariyle 117 Milyon TL ciroya sahip olan şirketin sözleşmeli işlerinin büyüklüğünün 344  Milyon TL, istihdam ettikleri eleman sayısının ise 7369  olduğunu belirtti.

 

Akdeniz Güvenlik A.Ş.’nin, kamu ve özel sektöre verdiği güvenlik hizmeti ile yarattığı istihdam ile sektörünün lideri olduğunu söyleyen Sadi Taylan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyadaki trende paralel olarak kamera ve güvenlik sistemleri hizmet yelpazesine katılmıştır. 2011 yılında üç projeye başlanmıştır. 2012 yılı ve sonrasında en hızlı büyüme bu alanda hedeflenmektedir. Kamera ve Güvenlik Sistemleri gibi teknoloji destekli güvenlik sistemleri önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Fiziki Güvenlik Hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olacaktır. 2011 yılında Mesken ve Ofis Alarm Sistemlerine 1.000.000 Dolar yatırım yapılmıştır. Şirket halen 8 Bölge Müdürlüğü ile 50 ilde fiziki güvenlik faaliyetini sürdürmektedir. Bu projelerini 7369 personel, 100 araç ve 74 motosiklet ile gerçekleştirmektedir. Bu altyapı ile 84 özel ve 40 kamu kurumuna hizmet veren şirket, önümüzdeki dönemde bireysel pazarda da tercih edilen bir firma olmayı hedeflemektedir. Mevcut müşteri portföyü, çapraz satış tekniğiyle desteklenecek; muhtemel büyüme ile verimlilik ve karlılık arttırılacaktır.”

 

5 yıl içinde ciro hedefi   400 milyon TL

 

Türkiye’de 2004 yılında çıkan Özel Güvenlik Yasası ile sektörün hızla büyüdüğünü ve Akdeniz Güvenlik’in de bu paralelde büyüyerek sektörün en önemli aktörlerinden biri haline geldiğini dile getiren Taylan, “Bu yılki büyüme hedefimizi aşmış bulunuyoruz. 2012 yılı sonuna ulaşıldığında yüzde 50 büyüyeceğimizi öngörüyoruz.”dedi.

Kamu ve özel sektörde güvenlik hizmeti veren Akdeniz Güvenlik A.Ş. 2011 yılında  117  milyon TL ciro  yaptıklarını, 2012 yılı itibariyle 180 milyon TL sözleşmeye bağlı iş aldıklarını  ve 2017 yılı sonun da ise 400  milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini  belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Teknoloji ağırlıklı    faaliyet  alanlarıyla   birlikte  şirketimiz  2012 yılında  yüzde 13 olan  karlılık oranını  2017 yılında yüzde 17 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. “

 

 

Akdeniz Girişim Holding’in kilometre taşları

 

1992: Temizlik sektöründe hizmete başlandı.

1999: Akdeniz Temizlik Hizmetleri Ltd. Şti. kuruldu.

2001: Akdeniz Güvenlik Hizmetleri Ltd. Şti. faaliyete geçti

İlk güvenlik projesi sözleşmesi imzalandı.

2003: Antalya – Eskişehir – Ankara – İzmir Bölge

Müdürlükleri açıldı.

2004: 5188 sayılı yasa kapsamında Özel Güvenlik Şirketi

Faaliyet İzin Belgesi alındı,

İstanbul ve Eskişehir’de Özel Güvenlik Eğitim

Kurumu öğrenime geçti.

2005: Acil Müdahale Timi oluşturuldu.

VIP Koruma Eğitimi ve Hizmeti (yakın koruma)

verilmeye başlandı.

Akdeniz Turizm tarafından İzmir Çeşme’de 750

yatak kapasiteli Club Familia Tatil Köyü satın

alındı.

2006: Erzurum ve Gaziantep Bölge Müdürlükleri

faaliyete başladı.

2007: Alarm Merkezi Kurma ve İzleme İzin

Belgesi alındı ve hizmete başlandı.

2008: Grup şirketlerinin bölge ülkelerde faaliyette

bulunma kararı verildi.

2010: Akdeniz Operasyon Merkezi kuruldu.

Akdeniz Temizlik tarafından; Türkiye’nin ilk

servis hizmeti ihracatı yapılarak Bağdat’ta

kent, çevre temizliği, bakım-onarım ve

belediyecilik hizmetleri verilmeye başlandı.

2011: Akdeniz Güvenlik 128 Özel Güvenlik Personeli

ile Bağdat’ta hizmete vermeye başladı.

Akdeniz Savunma Yan Sanayi, Şimşek Gayrimenkul,

Şimşek Madencilik ve Akdeniz Tarım

şirketlerimiz kuruldu.

*Grup şirketlerini tek çatı altına toplamak için

Akdeniz Girişim Holding kuruldu.

2012: 1 Mart itibariyle Holding yeni binasında

hizmet vermeye başlamıştır.

 

Dünyada ve Türkiye’de özel güvenlik

 

 

2004 Yılında 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri’ne Dair Kanununun yürürlüğe girmesiyle yasal bir zemine kavuşan özel güvenlik sektörü her yıl sürekli kendini yenilemek suretiyle istihdamda önemli bir yere sahip oldu. Kurum ve kuruluşlara     organizasyonlar,  etkinlikler, spor müsabakaları, VIP koruma ve benzeri alanlarda hizmet vermekte olan özel güvenlik sektörü  7 milyar TL pazar payına ulaşmış olup, genel kolluk birimlerinin faaliyet alanlarındaki iş yükünü de paylaşarak ülke güvenliğine ve istihdamına katkı sağlamaktadır.

 

EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığı verilerine göre, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte  2005 yılında 23 bin kişi istihdamı olan sektör, 2012 Haziran ayı itibariyle  216 bine ulaşmıştır.

 

Avrupa ve Amerika ‘da yüzyıllık geçmişi olan özel güvenlik sektörü  yüz milyar doları aşkın pazar payı ile en önemli sektörlerden olup devletlerin yurtdışı askeri operasyonlarında (Afganistan ve Irak ) kullanılır hale gelmiştir. Avrupa Güvenlik Hizmetleri Konfederasyonu rakamlarına göre , Avrupa’da özel güvenlik hizmetinden en çok faydalanan ülke Macaristan iken Türkiye dördüncü sırada yerini almaktadır. Macaristan’da 100 bin kişiye 292 kamu,  791 özel güvenlik görevlisi düşerken, Türkiye’de bu rakam 100 bin kişiye 557 kamu, 289 özel güvenlik görevlisi gerçekleşmektedir.

 

 

Kamuda ve Özel sektörde güven veren isim: Akdeniz

 

Akdeniz Güvenlik A.Ş, Türkiye’nin lider güvenlik şirketi olup  kamuda ve özel sektörde en önemli ve stratejik yerlerin  güvenliğini sağlamaktadır. Şirketin güvenlik hizmetlerini sağlamış olduğu bazı kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

Adalet Bakanlığı Çağlayan Adalet Sarayı , Sağlık Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi,  Topkapı , Ayasofya ve Panaroma gibi Tarihi Mekanlar  ve Müzeler , SGK, İSKİ, Türk Telekom ,Türkiye Şeker Fabrikaları, İETT, Makine Kimya Endüstrisi, İstanbul Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi , Türkiye Elektrik İletişim A.Ş, Devlet Su İşleri, Beyoğlu Belediyesi, Çalık Holding,  Naksan Holding,  Turkuvaz Medya Grubu, YÖRSAN Gıda , Eksim Yatırım Holding .

 

 
Akdeniz Güvenlik 2013